Uwaga Wypadki

Potrącenie pieszego w centrum Wielichowa

Rakoniewic woj. wielkopolskiego.

s3117850851Do potrącenia starszego mężczyzny doszło w dniu wczorajszym na ulicy Pocztowej w Wielichowie. Ciężkich obrażeń ciała doznał 73 letni mieszkaniec miasta, która przechodząc przez jezdnię został potrącony przez samochód m-ki Mitsubishi. Okoliczności zdarzenia wyjaśniają policjanci ruchu drogowego.

Policjanci grodziskiej „drogówki” w dniu wczorajszym 13.02.br kilka minut przed godz. 19.00 powiadomieni zostali o zdarzeniu drogowym, które miało miejsce w centrum Wielichowa . Na miejsce zdarzenia przybyła grupa wypadkowa, która zabezpieczyła miejsce wypadku drogowego. Policjanci pracujący na miejscu ustalili, że do zdarzenia drogowego doszło na obszarze zabudowanym na ulicy Pocztowej w pobliżu posesji nr 18 na prostym odcinku drogi bezpośrednio za skrzyżowaniem z ulicą Kościelną i bezpośrednio za oznakowanym przejściem dla pieszych.

Kierujący samochodem m-ki Mitsubishi Carisma 55 letni mieszkaniec gm. Rakoniewice jadąc od strony centrum miasta w kierunku miejscowości Prochy potrącił będącego już na jezdni i przechodzącego ze strony lewej na stronę prawą pieszego, którym był 73 letni mieszkaniec Wielichowa. Podane urządzenie do pomiaru wskaźnika alkoholu nie wykazało u kierującego samochodem alkoholu w organizmie, natomiast pieszemu z uwagi na obrażenia ciał pobrana została krew na zawartość alkoholu.

W wyniku zdarzenia drogowego hospitalizowany w Szpitalu w Grodzisku Wlkp. został pieszy, który doznał obrażeń ciała w postaci urazu czaszkowo mózgowego, złamania żebra strony lewej, stłuczenia płuca po stronie lewej. Postępowanie w powyższej sprawie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Wlkp. prowadzi Wydział Kryminalny tutejszej jednostki.

Wcześnie zapadający zmrok, mgły i deszcz znacznie ograniczają widoczność na drodze. Chodzi głównie o pieszych i rowerzystów, zwłaszcza w terenie niezabudowanym i tam gdzie poruszają się oni poboczem po nieoświetlonych drogach. W takich warunkach kierowca dostrzega ich z dużym opóźnieniem. Tak naprawdę kierowca widzi pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu – czyli zaledwie 20-30 metrów. Elementy odblaskowe na ubraniu, bądź rowerze powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów. Pamiętajmy, że odblaski naprawdę mogą uratować nam życie.

Osoby piesze stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Nie zawsze oświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków.

Jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok i później się rozwidnia piesi są słabiej widoczni na drodze. W wypadkach drogowych to właśnie piesi giną najczęściej lub zostają ciężko ranni. Nawet wtedy, gdy samochód jedzie z prędkością 30-40 km/h w zderzeniu z nim odnoszą obrażenia. To, jakiego rodzaju one będą zależy między innymi od gabarytów samochodu, od tego czy uderzył w nich bokiem czy maską, a także od stanu nawierzchni. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu.  Kiedy na drodze pojawia się nietrzeźwy pieszy, stwarza zagrożenie dla innych użytkowników. Swoim zachowaniem na jezdni zmusza kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych dla nich samych manewrów, by uniknąć wypadku. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Kierowca widzi bowiem pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów.

Kilka rad, o których każdy powinien pamiętać.

PIESZY powinien:
1. Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - czyli najpierw patrzymy w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo,
2. Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych – pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu!
3. Nie wchodzić na jezdnię zza tzw. pojazdu (szczególnie dotyczy to autobusu w rejonie przystanków) bądź innej dużej przeszkody,
4. Nie wbiegać na jezdnię, tylko spokojnie wchodzić na przejście dla pieszych,
5. Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby,
6. Przekraczać jezdnię tylko w miejscach do tego dozwolonych, a nie tam gdzie "mu to pasuje",
7. Pod żadnym pozorem nie wolno przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego,
8. Nosić elementy odblaskowe na ubraniu.
Pamiętajmy także, że pieszy, który idzie po lewej stronie jezdni musi ustąpić miejsca pojazdom nadjeżdżającym z kierunku przeciwnego. Także pieszy idący po drodze przeznaczonej dla rowerów musi ustąpić miejsca nadjeżdżającym rowerom (nie dotyczy to osób niepełnosprawnych).

KIEROWCA powinien:
1. Zawsze zwolnić przed miejscami oznakowanymi jako przejścia dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami,
2. Widząc pieszych na chodniku, oczekujących na przejście przez jezdnię, należy zatrzymać pojazd i pozwolić im bezpiecznie przejść na drugą stronę drogi,
3. Nie wyprzedzać, ani nie omijać pojazdów w rejonie przejść dla pieszych czy przystanków oraz na samych przejściach,
4. Nie ruszać pojazdem przed zakończeniem przekraczania jezdni przez pieszego,
5. Nie używać sygnałów dźwiękowych, aby wymóc na pieszym szybsze przekraczanie jezdni,
6. Pamiętać, że w kontakcie z pojazdem pieszy jest z góry na straconej pozycji!

Ostrożność, rozwaga oraz pełna koncentracja podczas kierowania pojazdem w dużym stopniu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Rozluźnienie, rutyna oraz brawura niejednokrotnie były skutkiem zdarzeń drogowych. Podstawą bezpiecznej jazdy jest zachowywanie podstawowych wymogów bezpieczeństwa, w tym dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze pozwoli to na zminimalizowanie skutków zdarzeń drogowych, które w dużej mierze zależą od nas samych.

Powrót na górę strony