Bezpieczne ferie 2016

znak_policjaW dniu dzisiejszym w województwie wielkopolskim oficjalnie rozpoczęły się ferie zimowe, które potrwają do 31 stycznia. Dla dzieci i młodzieży to czas wypoczynku od obowiązków szkolnych, czas zabaw i relaksu. Część z nich wyjechało już na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostało w swoich domach. Grodziscy policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku. 

Bezpieczeństwo na drodze

W związku z rozpoczęciem ferii zimowych jak co roku policjanci ruchu drogowego czuwać będą nad bezpieczeństwem na drogach. Podczas ferii występuje nasilony ruch zarówno autokarów, jaki i samochodów osobowych. Policjanci zwiększą liczbę kontroli stanu technicznego pojazdów, uprawnień kierowców oraz stanu ich trzeźwości, a także pomiarów prędkości, Szczególną uwagę zwrócą na sposób przewożenia dzieci, czy są przewożone w fotelikach oraz mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Przypominamy, że w razie wątpliwości rodzic dziecka, które wyjeżdża na kolonie lub półkolonie, może poprosić o skontrolowanie autokaru i kierowcy. Należy wcześniej skontaktować się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformować o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty.

Policjanci podczas pogadanek i spotkań z dziećmi przypominali zasady dotyczące poruszania się pieszych po drogach. Zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, gdy drogi są śliskie i zaśnieżone dzieci powinny: 

- przechodzić w miejscach dozwolonych oraz po uprzedni rozejrzeniu się czy nie nadjeżdża pojazd, zwłaszcza z dużą prędkością. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni znacznie się wydłuża. Przechodzenie przez ulicę powinno być wykonywane ze szczególną ostrożnością, nawet w przypadku przejścia dla pieszych, czy zapalonego zielonego światła. 

- każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek posiadania elementu odblaskowego( za jego brak osobą powyżej 17 roku życia grozi mandat). Odblaski należy umieścić w miejscu widocznym z daleka dla innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza ramion, kolan, czy na wysokości klatki piersiowej.

-  nie należy zjeżdżać na sankach w miejscach, które wychodzą bezpośrednio na drogę. Istnieje ryzyko, że rozpędzone sanki wjadą na jezdnie i spowodują  zdarzenie drogowe. Miejsce do zjeżdżania na sankach powinno być oddalone od drogi i bezpieczne.

- nie należy rzucać śnieżkami, kamieniami, ani innymi przedmiotami w pojazdy, gdyż może to spowodować wypadek lub kolizję.

Bezpieczeństwo w domu

Jeśli dzieci pozostają w domu, zadbajmy, aby umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej, odpowiedzialnej. W miejscu widocznym zostawmy numery do opiekunów oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Przez rozmowę uczulmy dzieci na niebezpieczeństwa związane z zabawą ogniem, niebezpiecznymi narzędziami, wyglądaniem przez okno, czy też samowolnym zażyciem lekarstw. Ponadto dzieci powinny:

  korzystać z sztucznych lodowisk pod nadzorem dorosłego. W żadnym przypadku nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Nigdy nie mamy pewności jak gruby jest lód i czy się nie załamie pod naszym ciężarem. W przypadku załamania się lodu należy zachować spokój, rozłożyć szeroko ręce na tafli lodu i próbować jak najszybciej wejść na lód, równocześnie wołając o pomoc.

  kulig powinien być organizowany pod nadzorem rodziców w miejscu bezpiecznym. Nie wolno doczepiać sanek do samochodów, a zwłaszcza robić kuligów na drogach.

  podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Bezpieczeństwo na koloniach i obozach

Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie dziecka w karteczkę, z informacją dotyczącą opiekunów, telefonów kontaktowych i miejsca pobytu dziecka.
Powrót na górę strony