Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe brzmienie art. 17 ust 3 o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi

Data publikacji 12.07.2011

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.

W dniu 01.07.2011r weszła w życie ustawa z dnia 25.03.2011r o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców ( Dz. U. Nr 106, poz. 662), która wprowadza zmianę m.in. w treści art. 17.ust. 3 Ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi ( Dz. U. z 2007 r nr 70, poz. 473 z późn. zm.).

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 17 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi: Na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej, a także na żądanie pracownika, o którym mowa w ust 1, badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza organ powołany do ochrony porządku publicznego. Zabiegu pobrania krwi dokonuje fachowy pracownik służby zdrowia.

Przepisy, które obowiązywały uprzednio uniemożliwiały pracodawcy przeprowadzenie badań trzeźwości pracownika bez jego zgody. W przypadku gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu lub spożywał go w czasie pracy, pracodawca miał obowiązek niedopuszczenia go do pracy. Nie mógł natomiast żądać, by osoba taka wykonywała badania na obecność alkoholu we krwi. Jedynie pracownik miał prawo domagać się przeprowadzenia badania na zawartość alkoholu w sytuacji, gdy został odsunięty lub niedopuszczony do pracy z powodu podejrzenia o nietrzeźwość.

W chwili obecnej pracodawca, w przypadku zaistnienia opisanych wyżej sytuacji, zyskał uprawnienie do żądania wykonania badań na zawartość alkoholu niezależnie od zgody osoby/ pracownika w stosunku do którego badanie takie ma zostać przeprowadzone. Natomiast badanie takie może przeprowadzi jedynie uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego, czyli m. In. Policja.

Powrót na górę strony