Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomoc dla grodziskich bezdomnych.

Data publikacji 20.12.2010

Pomoc dla grodziskich bezdomnych.

Grodzisk Wlkp. woj. wielkopolskiego.

kogut2Grodziscy policjanci w niedzielę przewieźli do Ośrodka wsparcia  „Pomocna Dłoń” w Błońsku, 54 letniego mężczyznę, który nie chcąc mieszkać u siostry przebywał z kolegą na terenie opuszczonych budynków po browarach przy ulicy Przykop w Grodzisku Wlkp. Drugiego mężczyznę nie mającego stałego miejsca zameldowania policjanci doprowadzili do wskazanego przez niego kolegi, który zaopiekował się bezdomnym.

Zima, temperatura na zewnątrz – 10 C to ciężki okres dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Często szukają oni schronienia w opuszczonych budynkach, piwnicach, na ogródkach działkowych. Dlatego grodziscy dzielnicowi w niedzielę przeprowadzili kontrolę opuszczonych budynków po byłych browarach przy ulicy Przykop w Grodzisku Wlkp. Działania te miały na celu przeciwdziałanie zjawisku bezdomności i jego negatywnym skutkom.

W jednym z pomieszczeń po byłych browarach dzielnicowi ujawnili dwóch mężczyzn w wieku 54 lata. Miejsce w którym przebywały osoby spełniało funkcje prowizorycznego mieszkania. Z uwagi iż na zewnątrz temperatura otoczenia sięgała blisko  – 10 stopni, a mężczyźni nie mając ogrzewania oraz elektryczności byli wyziębieni, dzielnicowi skontaktowali się z dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej w Grodzisku Wlkp., który jako miejsce dla osób nie mających stałego miejsca zamieszkania wskazał Ośrodek Wsparcia „Pomocna Dłoń” w miejscowości Błońsko. Policjanci po rozmowie z mężczyznami Zbigniewa R. lat 54, za jegą zgodą umieścili w tym Ośrodku. Natomiast Kazimierz A. lat 54 doprowadzony został przez dzielnicowych do wskazanego kolegi mieszkańca Grodziska Wlkp., który zobowiązał się zaopiekować kolegą.

Grodziscy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu grodziskiego o informowanie policji o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławkach, przystankach, w altanach ogrodowych, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Nie bądźmy obojętni dla tych osób, być może nasza pomoc przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Informacje można przekazywać na numer telefonu pogotowia policyjnego 997 lub do najbliższej jednostki policji.

Policjanci przypominają, że każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Dlatego wzorem lat ubiegłych policjanci z powiatu grodziskiego podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich przypadków było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał. Na bieżąco kontrolowane są miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Zwracają również w tym okresie uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, gdyż to właśnie one są najbardziej narażone na zamarznięcie.

Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagających bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

Powrót na górę strony