Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek śmiertelny quadem

Data publikacji 30.08.2010

Wypadek śmiertelny w gminie Rakoniewice

Rakoniewice, woj. wielkopolskiego.

kogut2W minioną sobotę 28.08.2010 roku ok. godz.: 16:00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. telefonicznie powiadomiony został o zaistniałym zdarzeniu drogowym pomiędzy miejscowościami Rakoniewice, a Tarnowa. Jak się niestety okazało – w wyniku wypadku śmierć na miejscu poniósł młody 22 letni mieszkaniec Rakoniewic.

Na miejsce wypadku niezwłocznie udała się wyspecjalizowana grupa wypadkowa policjantów Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierujący pojazdem silnikowym wielośladowym typu QUAD jadąc poza obszarem zabudowanym z kierunku miejscowości Tarnowa w kierunku miejscowości Rakoniewice po wyjechaniu z łuku drogi w prawo nie opanował kierowanego przez siebie pojazdu w wyniku czego zjechał na lewe pobocze uderzając w przydrożne drzewo.Przybyły na miejsce lekarz stwierdził, że w skutek doznanych obrażeń ciała w wyniku zderzenia z drzewem kierujący poniósł śmierć na miejscu

Funkcjonariusze w pełni zabezpieczyli miejsce wypadku wykonując jednocześnie szereg niezbędnych czynności procesowych zmierzających do zbadania szczegółowych przyczyn wypadku. Postępowanie w powyższej kwestii prowadzi Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Wlkp.

 

policja2010

 

 

QUADY, bezpieczeństwo, prawo !!!

W ostatnim okresie czasu na naszych drogach pojawiło się bardzo dużo pojazdów popularnie nazywanych quadami. W związku z powyższym, poniżej policjanci przypominają jakie obowiązki ciążą na właścicielach, jak i użytkownikach takich pojazdów.  Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury z 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów, pojazdy te powinny  spełniać wymagania techniczne stosowane do motocykli trójkołowych kategorii L5e, chyba że przepisy dotyczące homologacji stanowią inaczej. Quady poruszające się po drogach  publicznych  muszą  być zarejestrowane,  posiadać tablice rejestracyjne, mieć aktualne ubezpieczenie OC pojazdu, a ponadto kierujący powinien posiadać uprawnienia do kierowania. Ubezpieczenie OC powinien posiadać pojazd wprowadzony do ruchu. Ustawodawca nie rozróżnia  wprowadzenia pojazdu do ruchu na drodze publicznej czy niepublicznej. Jako wprowadzenie pojazdu do ruchu rozumie się – wprowadzenie pojazdu na drogę, rozumianą zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wszędzie tam , gdzie może dojść do szkody materialnej i niematerialnej  osoby trzeciej , tj. w miejscu ogólnodostępnym, posiadacz pojazdu ma obowiązek  ubezpieczyć się od szkód powstałych w związku z ruchem tego pojazdu. Ponadto zgodnie  z przepisami ustawy o lasach ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem  w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Niestosowanie się d powyższych zasad skutkować może karą grzywny.

Teraz dokumenty uprawniające do kierowania quadem.  Zgodnie z art. 88 ustawy Prawo o ruchu drogowym , w ust.2 pkt 4 określono, że do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla, uprawnia prawo jazdy kategorii B1. Jest ono niższej rangi niż kat B., więc posiadanie kat. B uprawnia też do kierowania wspomnianym pojazdem. Jeżeli quad będzie rejestrowany jako motorower, osoba pełnoletnia , czyli taka, która ukończyła 18 lat, nie musi posiadać uprawnień do kierowania  motorowerem, jednakże osoba  w wieku od 13 do 18 lat powinna posiadać kartę motorowerową. Jeśli chodzi o kierowanie przez dzieci. Dziecko w wieku do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Powrót na górę strony