Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Próby wyłudzenia pieniędzy metodą na "policjanta CBŚ"

Data publikacji 17.01.2020

W tym tygodniu policjanci z grodziskiej jednostki Policji odebrali niepokojące zgłoszenia od dwóch osób. Zgłoszenia dotyczyły próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych, ale i nie tylko. Oszust dzwoniąc podawał się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego. Osoby zgłaszające na szczęście wykazały się dużą czujnością i nie dały się oszukać. My również nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub nawet policjantów. Policja w żadnym wypadku nie prosi obywateli o jakiekolwiek pieniądze w związku z prowadzonymi przez siebie działaniami.

Oszuści "na policjanta" wciąż próbują oszukiwać starszych mieszkańców Grodziska Wielkopolskiego. W ostatnim czasie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim otrzymali sygnały o dwóch próbach wyłudzenia pieniędzy od naszych mieszkańców.

15 stycznia 2020 roku w środę w godzinach przed południowych do jednej z mieszkanek Grodziska Wielkopolskiego zadzwonił mężczyzna, który podał się jako  funkcjonariusz policji czy też Centralnego Biura Śledczego. Podał jednocześnie fikcyjne nazwisko i numer służbowy. Oszust przekonywał rozmówczynię, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Rzekomo konto bankowe kobiety miało być przez przestępców zablokowane. Kobieta na szczęście rozłączyła się i zawiadomiła grodziskich policjantów. Podobnie było z drugą mieszkanką Grodziska. W rzeczywistości niestety bywa tak, że to osoby dzwoniące i podające się za osobę najbliższą, bądź policjanta kierującego akcją są po prostu przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Często po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Wtedy pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Policja apeluje i radzi:

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
Zwracamy się z apelem do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
  • Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Powrót na górę strony