Nieustanna walka z nadmiernym przekraczaniem prędkości... - Aktualności - KPP Grodzisk Wielkopolski

Aktualności

Nieustanna walka z nadmiernym przekraczaniem prędkości...

Data publikacji 07.10.2019

Najbardziej śmiercionośną przyczyną wypadków drogowych, pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. W ostatnim czasie mimo zmieniających się warunków pogodowych w dalszym ciągu nie brakuje amatorów szybkiej jazdy... Czasowe zatrzymanie uprawnień to i tak tylko łagodna kara w porównaniu do tragedii jaka może wyniknąć z nadmiernej prędkości.

Od pewnego czasu na terenie całego kraju w Policji zostały powołane specjalne grupy „SPEED” składające się tylko i wyłącznie z funkcjonariuszy ruchu drogowego. Taką grupę tworzą również grodziscy policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego. Nieoznakowany radiowóz marki Opel Insygnia wyposażony w wideo rejestrator oraz laserowe mierniki prędkości to tylko niektóre z podstawowych narzędzi grodziskich funkcjonariuszy. Jak się okazuje ta specyficzna służba ukierunkowana na eliminowanie „piractwa drogowego” przynosi swoje wymierne efekty.

2 października policjanci z grupy „SPEED” zatrzymali do kontroli drogowej kierującą samochodem osobowym, która w miejscowości Sepno w obszarze zabudowanym przekroczyła prędkość o 72 km/h osiągając prędkość 122 km/h przy dozwolonej „pięćdziesiątce”

6 października br. policjanci z grupy „SPEED” zatrzymali do kontroli drogowej motocyklistę jadącego Aleją 18-latków w Grodzisku Wielkopolskim z prędkością 107 km/h przy dozwolonej „50”

W obu tych przypadkach skończyło się zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy, wysokie mandaty oraz punkty karne.

Musimy pamiętać, że nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza jakiekolwiek szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i jego pasażerom przy dużych prędkościach. Wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi (włącznie z jej poboczami i chodnikami), a tym samym na reakcję obronną.