Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia - Aktualności - KPP Grodzisk Wielkopolski

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia

Data publikacji 14.12.2017

Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań i wyjazdów. Okres poprzedzający święta cechuje w sposób szczególny pośpiech i roztargnienie. Dlatego też grodziscy policjanci przypomina Państwu kilka elementarnych zasad, które w tym okresie pomogą zminimalizować ryzyko zagrożeń.

Trwa czas przedświątecznych zakupów i przygotowań. Wszyscy pragniemy, aby Święta Bożego Narodzenia oraz okres noworoczny przeżyć w spokoju, radości i bezpieczeństwie. Jednak nasze roztargnienie, pośpiech, brak czujności wykorzystują przestępcy, dla których jest to czas wzmożonych działań.

Dlatego Policja przypomina Państwu kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

- idąc na zakupy zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach zatłoczonych, takich jak markety, targowiska, dworce, przystanki. Zwracajmy uwagę na zamykanie torebek i nie przechowywanie w nich dużej ilości gotówki, a jeżeli jest taka konieczność to rozdzielmy ją i umieśćmy w różnych miejscach. Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, nie nośmy portfela w tylnej kieszeni spodni. Zwracajmy uwagę na sztuczny tłok i zamieszanie wokół nas w sklepie bądź w środkach komunikacji publicznej.

Pamiętajmy! Kieszonkowiec to osoba, która niczym nie wyróżnia się w tłumie i nie wygląda na przestępcę!

- nie przechowujmy w portfelach z pieniędzmi, dokumentów. W przypadku jego utraty poniesiemy dodatkowe koszty związane z wyrobieniem nowych dokumentów.

- wybierając się na zakupy samochodem pamiętajmy, aby nie pozostawiać w nim dokumentów, saszetki, telefonów komórkowych, cennych przedmiotów, zakupów, które wabią złodzieja - przed wyjazdem samochodem w trasę sprawdźmy jego stan techniczny oraz niezbędną dokumentację. Usuńmy nawet najdrobniejsze usterki. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Wsiadajmy za kierownicę wypoczęci.

Kierowco pamiętaj! Nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu!

- jeżeli wyjeżdżamy na święta, pamiętajmy, aby dokładnie pozamykać okna i drzwi wejściowe do mieszkania bądź domu. Dobrze jest powiadomić zaufanych sąsiadów lub członków rodziny o naszym wyjeździe i poprosić o przypilnowanie naszego dobytku. Warto, aby na bieżąco zbierali oni pozostawione dla nas ulotki. Pamiętajmy również, aby upewnić się, że wszystkie urządzenia elektryczne, wodne, gazowe są odpowiednio zabezpieczone.

W sytuacji zagrożenia należy jak najszybciej powiadomić Policję pod numerem 997.