Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Parkowanie. Trudność, czy roztargnienie?

Data publikacji 07.05.2017

Jak się okazuje, wielu kierowców w Grodzisku Wielkopolskim nie przywiązuje większej uwagi do parkowania, choć jest to przecież czynność bardzo skrupulatnie uregulowana przepisami. Za każdym razem niedostosowania się do nich, grożą nam konsekwencje finansowe. Postarajmy się jednak zwracać uwagę, gdzie pozostawiamy swoje pojazdy. W taki sposób, aby nie łamać przepisów, ale też nie utrudniać życia innym użytkownikom dróg.

Podstawowe znaki regulujące kwestie parkowania to pionowe oznaczenia o symbolach B-35 (zakaz postoju dłuższego niż minutę) oraz B036 (zakaz zatrzymywania się). Niedostosowanie się do powyższych znaków grozi kara 100 zł mandatu karnego oraz 1 punktem karnym. Należy pamiętać, że te znaki dotyczą zarówno jezdni, jak i chodnika. Wyjątek stanowią tabliczki umieszczane pod znakami. Bez względu na oznaczenie, w polskich przepisach obowiązuje również zakaz pozostawiania pojazdów w odległości mniejszej, niż 10 metrów od skrzyżowania. Za to wykroczenie grozi mandat karny nawet do 300 zł.  Przepis ten nie ma zastosowania w przypadku połączenia się dróg np. gruntowej z wewnętrzną.

W Grodzisku Wielkopolskim niestety dochodzi do wielu przypadków łamania przepisów związanych z parkowaniem. Ma to miejsce zwłaszcza przy głównych ulicach, przede wszystkim w dniach kiedy tego miejsca faktycznie w mieście brakuje. Są to dni targowiska mieszczącego się przy ul Sienkiewicza, gdzie często kierowcy blokują wjazdy na prywatne posesje co staje się uciążliwe wobec ich właścicieli. Bywa też tak, że niejeden kierowca najchętniej wjechał by samochodem nawet do sklepu. Musi jednak pamiętać, że inni również chcą zrobić zakupy.

Przypominamy też, że są pewne uregulowania mówiące o tym w jaki sposób należy parkować, jak choćby znaki przy ulicy Gołębiej. Również musimy zwrócić uwagę na zostawianie pojazdu na Placu Powst. Wlkp. naprzeciwko wyjścia z kościoła NSPJ, gdyż jest to oznakowane przejście dla pieszych. W okolicach marketów także dochodzi do nieprawidłowego parkowania, które sprawia trudność innym kierowcom. Pamiętajmy też o miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Nie zabierajmy im tych miejsc.

Policjanci nie tylko przez cały czas prowadzą kampanie informacyjne w zakresie uregulowań prawnych, ale i niestety są wielokrotnie zmuszani do interweniowania i karania niesfornych kierowców. Złe parkowanie często wynika nie z braku wiedzy, ale z naszego pośpiechu lub roztargnienia. Starajmy się wtedy pomyśleć, czy nie jesteśmy w tym momencie uciążliwi dla innych użytkowników ruchu drogowego.

  

Powrót na górę strony