Przypominamy o zmienionych przepisach mówiących o noszeniu odblasków

odblaski2016Elementy odblaskowe to nie tylko stylowe akcesoria, ale przede wszystkim przedmioty, które mogą uratować życie. Dotychczas obowiązek ich noszenia miały dzieci do 15 roku życia poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Od początku września ubiegłego roku obowiązek noszenia odblasków dotyczy już wszystkich pieszych, bez względu na ich wiek.

 

 

 

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadza do art. 11 ustęp 4a, zgodnie z którym pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Policyjni eksperci z ruchu drogowego podkreślają, że nowy obowiązek ma na celu zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo pieszych, pod warunkiem, że będziemy się tych przepisów słuchać. Jesienią to właśnie piesi bardzo często są ofiarami wypadków. Jeżeli kierowca wcześniej zauważy pieszego, jest w stanie szybciej zareagować. Jadąc z prędkością 80 km/h widzi pieszego ubranego na ciemno z odległości 30 - 40 metrów. Już jeden element odblaskowy powoduje, że pieszy widoczny jest z odległości 120-160 metrów.

Ustawodawca nie narzucił, jak ma wyglądać obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze, by spełniał swoją funkcję i był widoczny. Policjanci będą przypominać pieszym o ich nowym obowiązku tak, by upowszechnić noszenie elementów zwiększających widoczność.

Elementy odblaskowe są powszechnie dostępne w sklepach i na stacjach benzynowych. Ich zakup to wydatek rzędu zaledwie kilku złotych. Stosowanie odblasków nie wymaga więc ani szczególnego wysiłku, ani wielkich nakładów finansowych. Może natomiast uratować życie lub zdrowie zarówno pieszego, jak i kierowcy.

odblaski2016