Akcja "Jabłko, czy cytrynka" - wszystko dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym

1Grodziscy policjanci wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Kamieńcu na terenie Kamieńca po raz pierwszy przeprowadzili działania prewencyjno – edukacyjne pod nazwą „Jabłko czy cytrynka”. Celem głównym prowadzonych działań jest zwrócenie szczególnej uwagi kierującym na ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym, jak również na zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dzieci miały również okazję dowiedzieć się od policjantów o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


 

W minionym tygodniu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. spotkali się z uczniami klas 4 ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kamieńcu. Wcześniej przeprowadzili prelekcje podczas, której przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie wspólnie przeprowadzili działania prewencyjno – edukacyjne skierowane do kierowców.

Osoby, które w trakcie prowadzonych działań popełniły drobne wykroczenie drogowe zostały pouczone przez policjantów o skutkach prawnych wynikających z tego czynu. Policjanci udzielając pouczenia informowali  kierujących, że tylko rozwagą oraz umiejętnością prawidłowej oceny sytuacji na drodze mogą spowodować, iż zdarzeń drogowych, których bezpośrednią przyczyną jest brawura, lekkomyślność oraz alkohol będzie po prostu coraz mniej.

Kierowcy zatrzymywani do tzw. „rutynowej” kontroli drogowej, a poruszali się z odpowiednią prędkością otrzymywali od uczniów jabłko. Natomiast ci, którzy przekroczyli nieznacznie prędkość otrzymali pouczenie, ale również byli zachęcani do wykonania zadania w obecności dzieci polegające na zjedzeniu cytryny. Przysłowiowa „kwaśna” mina od zjedzenia cytrynki udzielała się wszystkim uczestnikom tej prewencyjnej akcji wywołując wiele uśmiechu na twarzach - zwłaszcza wśród uczestniczących dzieci. Przeprowadzona akcja stała się świetną edukacją nie tylko dla dzieci, ale i również dla kierowców.
2
3
4
1