Pomoc ofiarom przestępstw

Konferencja dotycząca inauguracji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

kmbz1Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyła dzisiaj oficjalnie w całym kraju. Grodziscy  policjanci przekazali jej założenia i sposób działania podczas konferencji prasowej.

 

 

 

 

W Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisk Wielkopolskim odbyła się dzisiaj konferencja prasowa, podczas której wice szef grodziskich policjantów nadkomisarz Roma Figaszewska w towarzystwie  naczelnika prewencji oraz oficera prasowego przedstawili główne założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Dziennikarze zostali zapoznani z budową narzędzia, sposobem jego działania oraz algorytmem postępowania policjantów po zaznaczeniu na mapie jednego z 25 możliwych zagrożeń. Idea mapy zagrożeń polega na tym, że każdy mieszkaniec powiatu grodziskiego  może przy pomocy komputera bądź „smartfona” nanieść na określone zagrożenie bezpieczeństwa bądź utrudnienia w infrastrukturze drogowej. Po zaznaczeniu stwierdzonej negatywnej sytuacji każdy może obserwować postępy policjantów w realizacji, czy też eliminacji tego zagrożenia.

Mapa wyposażona jest w trzy widoki: satelitarny i dwa graficzne. Po odpowiednim powiększeniu można bardzo precyzyjnie zaznaczyć miejscy występowania zagrożenia. Takie zgłoszenie sprawy Policji nie spowoduje natychmiastowego pojawienia się patrolu. Chodzi raczej o wskazanie negatywnego zjawiska, które nęka mieszkańców przez dłuższy czas. Do zgłaszania nagłych zagrożeń w dalszym ciągu służy telefon 997 lub 112.

W danej komendzie Policji są wyznaczeni koordynatorzy, którzy sprawdzają mapę, a w przypadku zauważenia wprowadzenia zagrożenia uruchamiają procedurę jego eliminacji. Koordynatorzy mają 48 godzin na zauważenie wprowadzenia zagrożenia. Informację o nim przekazują natychmiast do odpowiedniej komórki lub komisariatu – jeżeli zaznaczono zagrożenie na terenie powiatu, a kolor ikona na mapie zmienia się z zielonego na żółty. Na weryfikację stanu faktycznego policjanci mają kolejne pięć dni. Po tych czynnościach ikona zmienia kolor bądź na czerwony w przypadku potwierdzenia zagrożenia bądź na szary w przypadku kiedy mundurowi nie potwierdzą zaznaczonego niebezpieczeństwa.

Jeżeli sygnał o negatywnym zjawisku potwierdzi się, wówczas policjanci otrzymają wytyczne do częstszego patrolowania zagrożonego miejsca i będą reagować odpowiednio do sytuacji. Do dyspozycji mieszkańców udostępniona jest także instrukcja obsługi, chociaż ta jest bardzo intuicyjna.

kmbz2
mapa_1