Bezpieczne wakacyjne imprezy - Aktualności - KPP Grodzisk Wielkopolski

Aktualności

Bezpieczne wakacyjne imprezy

Data publikacji 08.07.2020

Lato i wakacje to czas spotkań organizowanych przez młodzież w różnych miejscach, często bez wiedzy i zgody rodziców. Nie wszystkie tego typu imprezy kończą się bezpiecznie. Grodziscy policjanci przypominają o zagrożeniach i radzą osobom dorosłym i niepełnoletnim jak ich unikać.

Aby imprezy nie kończyły się przykrymi niespodziankami, grodziscy policjanci przypominają:

1) rodzicom i opiekunom - o obowiązku właściwej opieki nad dziećmi do 18 roku życia. Młodzi ludzie bez nadzoru popełniają błędy, które mogą narazić ich i inne osoby nie tylko na szkody finansowe, ale także na utratę zdrowia, a nawet życia. Odpowiedzialność za takie nieszczęścia spowodowane zaniedbaniem spada na rodziców. Podczas nieobecności prawnego opiekuna osoby niepełnoletniej należy zapewnić jej skuteczną i odpowiednią opiekę innego dorosłego. Rodzice powinni zawsze wiedzieć gdzie i w jakim otoczeniu przebywa ich pociecha i mieć z nim kontakt np. telefoniczny. Dobrze jest znać organizatora imprezy, ustalić wcześniej czy nad młodzieżą  będzie miała nadzór jakaś osoba dorosła, a także określić godzinę i sposób powrotu z imprezy. Warto też porozmawiać wcześniej ze swoim dzieckiem na temat zagrożeń ze strony osób nieznanych ( np. tabletka gwałtu) i ustalić zasady kontaktu w przypadku  problemów, czy chęci wcześniejszego powrotu do domu.

2) młodzieży - że największym zagrożeniem podczas spotkań, niekontrolowanych przez dorosłych, jest kontakt z używkami i narkotykami. Po użyciu alkoholu lub środków odurzających młodzi ludzie tracą świadomość i popełniają czyny, których nigdy nie dopuścili by się na „trzeźwo”. Stan sprawcy takiego zachowania jest dodatkowym elementem obciążającym nieletniego przed sądem. Policjanci odnotowują również przypadki upojenia alkoholowego lub zatrucia narkotykami, które kończą się ratowaniem życia nastolatka w szpitalu. Znane są także sytuacje niechcianych kontaktów seksualnych i wszystkich problemów związanych z tym zagrożeniem. Świadomość takich zdarzeń jest warunkiem podejmowania właściwych decyzji i nie narażania się na problemy, straty lub odpowiedzialność karną.

3) organizatorom imprez- o zakazie podawania alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim. Mimo zaufania do któregoś z uczestników zawsze trzeba brać pod uwagę także inne zaproszone osoby i ich zachowanie. Zdarzają się przypadki awantur między uczestnikami, demolowania lokali lub kradzieży w miejscach imprezy. Warto wcześniej przemyśleć i zaplanować metody bezpiecznego powrotu uczestników do domów. Nigdy nie można dopuścić do tego, aby nietrzeźwy uczestnik imprezy wsiadł za kierownicę samochodu. Trzeba zadbać o trzeźwego kierowcę, który odwiezie innych lub zaplanować nocleg dla tych, którzy nie mogą sami wracać.