Aktualności

Pościg za nieodpowiedzialnym kierowcą zakończony na terenie Wolsztyna

Data publikacji 07.05.2020

Grodziscy policjanci zatrzymali 37-letniego kierowce uciekającego przed kontrolą drogową. Do zatrzymania doszło na terenie powiatu wolsztyńskiego. Funkcjonariusze użyli radiowozu jako środka przymusu bezpośredniego, aby zapobiec dalszej eskalacji stwarzanego przez kierowcę zagrożenia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca prowadził pojazd bez uprawnień mając jednocześnie orzeczony Sądowy Zakaz Prowadzenia Pojazdów Mechanicznych. Czynności mające na celu wyjaśnienie tej sprawy poprowadzi Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Wielkopolskim.

7 maja ok. godz. 19.00 grodziscy policjanci rozpoczęli pościg za kierowcą samochodu osobowego marki Ford Mondeo, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Kierowca rozmawiał podczas jazdy przez telefon, a następnie wymusił patrolowi pierwszeństwo przejazdu w okolicach ulicy Poznańskiej w Grodzisku Wielkopolskim. Funkcjonariusze wydali wyraźne sygnały świetlne jak i dźwiękowe nawołujące do zatrzymania się kierowcy. Mężczyzna nie reagował. Przyspieszył i zaczął uciekać. Z ogromną prędkością łamiąc wielokrotnie przepisy ruchu drogowego uciekał z Grodziska Wielkopolskiego w stronę Wolsztyna. Kierowca swoim zachowaniem na drodze naraził na niebezpieczeństwo wielu uczestników ruchu drogowego.

Pościg przebiegał najpierw ulicami Grodziska, następnie drogą krajową nr 32 przez miejscowości Ruchocice, Rakoniewice, Rostarzewo, aż do Wolsztyna. Do akcji włączyli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, którzy zorganizowali blokadę na wjeździe do Wolsztyna.
Kierowca ominął blokady, ale tym samym został zmuszony do zjechana w jedną z bocznych ulic.
Grodziscy policjanci kontynuując pościg w pewnym momencie wykorzystali dogodną sytuację i używając radiowozu jako środka przymusu bezpośredniego zepchnęli i przyblokowali uciekający pojazd do płotu jednej z posesji. Kierowca wraz z pasażerką zostali zatrzymani.

Kierowca to 37-letni mieszkaniec Nowej Soli, który podróżował wraz ze swoją 18-letnią partnerką. Mężczyzna kierował pojazdem mimo orzeczonego Sądowego Zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dalsze czynności mające na celu wyjaśnić przebieg tej sytuacji będzie prowadzić grodziska jednostka policji.

Zwracamy się z ogromną prośbą do wszystkich osób, które w trakcie prowadzonego pościgu mogły zostać narażone na utratę własnego bezpieczeństwa prosimy, aby nawiązali bezpośredni kontakt z Komendą Powiatową Policji w Grodzisku Wielkopolskim.

Tel 6144-44-211