Działania profilaktyczne w ramach trwającej akcji "ZNICZ" - Aktualności - KPP Grodzisk Wielkopolski

Aktualności

Działania profilaktyczne w ramach trwającej akcji "ZNICZ"

Data publikacji 31.10.2018

Grodziscy policjanci w ramach rozpoczętej ogólnopolskiej akcji „ZNICZ” przeprowadzili działania profilaktyczne w zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym ukierunkowane w szczególności na osoby piesze. W powiecie grodziskim, oprócz działań na drogach i licznych kontroli, mundurowi w okolicach cmentarzy rozdawali odblaski.

Akcja grodziskich policjantów ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem pieszych oraz zwiększenie świadomości osób, co do roli elementów odblaskowych w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach.

31 października br. w Grodzisku Wielkopolskim, w Granowie oraz Wielichowie policjanci znajdujący się w okolicach cmentarzy rozdawali elementy odblaskowe dla pieszych i rowerzystów. Kierowcy natomiast zostali obdarowani naklejkami samochodowymi z wymownym napisem "Nie jeżdżę po alkoholu".

Działania policjantów spotkały się z dużym zainteresowaniem oraz bardzo pozytywnym odbiorem. Uczestnicy akcji chwalili pomysł, chętnie rozmawiali o bezpieczeństwie na drogach i deklarowali propagować ideę noszenia odblasków wśród rodzin i znajomych.

 

Przypominamy!

O zmroku, w ciemnościach widzimy znacznie gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają, np. jadącego skrajem drogi rowerzysty na nieoświetlonym rowerze, czy pieszego ubranego w ciemną odzież. Światła samochodów oświetlają drogę przed pojazdem na 40-50 metrów. Kierowca zauważy nieoświetlony rower najwyżej na 20-30 metrów przed maską swojego samochodu. Jeżeli kierujący pojazdem poruszać się będzie szybciej niż 60 km/h, to nie zdąży nawet rozpocząć hamowania. Odblask jest widoczny dla kierującego samochodem nawet ze 150-200 m.