Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Europejski Dzień bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Działania pn. "EDWARD"

Data publikacji 19.09.2018

Grodziscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania związane z obchodami Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach. Akcja miała charakter profilaktyczny, której celem było podnoszenie świadomości kierowców w kontekście wypadków drogowych. Wspólnie z policjantami akcję przeprowadzili strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Wielkopolskim oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Granowie. Tego dnia na terenie całej Unii Europejskiej prowadzono podobne tego typu działania.

Dzisiaj, 19 września br. w ramach obchodów "Europejskiego Dnia bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach” grodziscy policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego przeprowadzili akcję o charakterze profilaktycznym. Do wspólnych działań zaprosili strażaków z Komendy Powiatowej PSP w Grodzisku Wielkopolskim oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Granowie.

Każdy z kierowców zatrzymanych do kontroli drogowej miał okazję, aby osobiście zapoznać się z trudną i jakże ciężką pracę wykonywaną przez służby ratujące życie.

Granowscy strażacy udostępnili dla kierowców ciężki sprzęt służący między innymi do przecinania blachy oraz fantom z przeznaczeniem do krótkiej lekcji przeprowadzania resuscytacji.

Grodziscy policjanci informowali kierowców o dzisiejszej akcji zaznaczając główne przyczyny wypadków śmiertelnych na drogach. Policjanci rozdali łącznie kilkaset ulotek o treściach prewencyjnych jako pamiątkę dzisiejszego dnia.

Akcja EDWARD (ang. skrót) promuje „wizję zero” przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie na dzień 19 września br. Z całą pewnością założenie to będzie niezwykle trudne do osiągnięcia w praktyce. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że oprócz wzmożonej aktywności Policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Głównymi celami działań pn. EDWARD są:

  • podnoszenie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach całej Europy;

  • ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych na terenie Unii Europejskiej do 2020 r. w stosunku do 2010 r., kiedy to zginęło na drogach 31.500 osób;

  • pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej;

  • zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiotów.