Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Autokarem na ferie - zadzwoń, a my sprawdzimy jego stan techniczny i nie tylko

Data publikacji 10.01.2018

Niebawem zaczną się ferie zimowe. W tym okresie wiele z naszych pociech wyjedzie na zorganizowane zimowiska. Aby podróż autokarem należała do udanych, należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków.

Od 12 stycznia 2018 roku rozpoczną się ferie. W powiecie grodziskim jak i w całej wielkopolsce w tym roku nie co później, bo dopiero od 12 lutego 2018 r. Z całą pewnością będzie to czas odpoczynku dla wielu bardzo wyczekiwany.Należy jednak pamiętać, że nie dla wszystkich wiążą się one z odpoczynkiem i relaksem. Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom powiatu grodziskiego spędzającym czas ferii w domach, policjantów Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim czeka wytężona praca. Na ulice zostanie skierowana większa ilość patroli.

 

Podczas ferii zimowych odnotowuje się zwiększoną liczbę zorganizowanych wyjazdów. W wycieczkach, przejazdach na obozy, koloniach i zgrupowaniach uczestniczą zarówno dorośli, jak i dzieci. Każdy z uczestników chce i ma prawo bezpiecznie dotrzeć do miejsca wypoczynku. Niestety często zdarzają się nierzetelni przewoźnicy świadczący usługi transportowe, którzy dysponują autokarami o złym stanie technicznym. Zagraża to bezpieczeństwu podróżujących i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też policjanci z Ognia Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim będą weryfikować docierające do nich sygnały o niesprawnych autokarach przewożących grupy osób, prowadząc przy tym  działania ukierunkowane na szczególne kontrole autobusów.

 

W trosce o bezpieczeństwo przewożonych osób, policjanci sprawdzą przede wszystkim stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców. Telefonować można pod numer 61-44-44-261 - biuro Ogniwa Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze policji proszą o przekazywanie informacji na co najmniej 2 dni przed rozpoczęciem wycieczki.

Aby podróż autokarem należała do udanych, pamiętajmy o spełnieniu kilku bardzo ważnych warunków:

- Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Zrób to najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem osobiście lub telefonicznie kontaktując się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

 

Zapamiętaj – jeżeli masz uzasadnione podejrzenia, co do stanu kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wzywaj policję !

 

- Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.

 

Zapamiętaj – warto czasami poczekać godzinę dłużej na przyjazd policji i spać spokojnie. Wycieczkę można powtórzyć, lecz skutków wypadku drogowego już się nie odwróci.

 

- Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a autobus był poddany dodatkowym badaniom technicznym.

 

- Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.

 

- Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).

 

Zapamiętaj – w przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie mogą spacerować po autobusie, stawać na siedzeniach, między siedzeniami i wychylać się przez okna. Jeżeli autobus jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa przewożone w nim dzieci muszą mieć je zapięte.

 

- Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę – około jednej godziny na posiłek. Kierowcy autobusów powinni stosować się do czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku.

 

Zapamiętaj – Po każdej przerwie w podróży sprawdź stan liczbowy dzieci.

 

- Pamiętajmy, że opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci.

 

Zatem w sytuacji, gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza na trzeciego, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) nie bądź biernym obserwatorem jego poczynań lecz zdecydowanie zwróć mu uwagę. Jeżeli po podróży masz zastrzeżenia do zachowania kierowcy koniecznie przekaż je przewoźnikowi.

 

- Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru a po zakończeniu podróży bezpiecznie poruszały się jako piesi.

 

Apelujemy także do właścicieli i dystrybutorów autokarów, aby przed wyjazdami ze zorganizowanymi grupami dzieci i młodzieży dokonali przeglądu technicznego pojazdów w uprawnionych stacjach kontroli niezależnie nawet od posiadanych aktualnych badań technicznych. Da to pewność, że pojazd którym będzie podróżowało kilkadziesiąt dzieci jest naprawdę sprawny, a tym samym pozwoli uniknąć jego ewentualnych awarii w trakcie podróży, które mogą być w ten sposób wyeliminowane już przed jej rozpoczęciem.