Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Wlkp
Strona Główna
Aktualności
Rekrutacja 2017
KONTAKT
Kierownictwo Komendy
Oficer Prasowy
Obsługa Interesantów
Policja Poszukuje
Prewencja
Ruch Drogowy
Twój Dzielnicowy
Antyterroryzm
Pomoc ofiarom przestępstw
Zakładka policyjna
ZT NSZZ Policjantów
Policjanci po służbie...
Realizacje wniosków z debaty
Mapy zagrożeń
Komisariat Policji w Rakoniewicach
umysl
 INFORMACJE W JĘZYKU MIGOWYM
Telefon bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych
374_turysta
Niebieska Linia
logo_nl
mapka2_2.png
BIP
bip_logo
Ostatnia doba | Drukuj |
Autor: Tomasz Górny   
15.02.2013.

Grodzisk Wlkp., woj. wielkopolskiego.

100_9513Grodziscy policjanci ostatniej doby interweniowali podczas pożaru, kolizji drogowej, przyjęli zgłoszenie o kradzieży czy fałszowaniu podpisu. Funkcjonariusze przeprowadzali również szereg innych czynności w celu zapewnienia porządku na terenie powiatu grodziskiego w tym bezpieczeństwa na drogach.

W dniu wczorajszym 14.02.br o godz. 21.30 rakoniewiccy Policjanci interweniowali w miejscowości Jabłonna gdzie przy ulicy Szkolnej powstał pożar w pomieszczeniach murowanego budynku dwukondygnacyjnego oraz w magazynie gdzie składowane było żyto oraz owies w ilości kilkudziesięciu ton. Funkcjonariusze ustalili, że pożar powstał około godz. 20.40. a spaleniu eległa  wewnętrzna część tego budynku oraz dach magazynu zbożowego w którym magazynowane było zboże. W dniu wczorajszym zarówno strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wlkp. jak i Policjanci nie określili na miejscu przyczyny powstałego pożaru oraz poniesionych strat, które z pewnością sięgać będą kilkunastu tysięcy złotych. Postępowanie w powyższej sprawie prowadzą policjanci z Posterunku Policji w Rakoniewicach.

Tego samego dnia o godz. 19.30 w miejscowości Rostarzewo na ulicy Rakoniewickiej drogi krajowej K-32 miało miejsce zdarzenie drogowe. Kierujący samochodem m-ki Seat Alhambra, 34 letni mieszkaniec gm. Rakoniewice nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czago najechał na tył poprzedzającego go pojazdu Mitsubishi Carter, kierowanego przez 31 letniego mieszkańca Andrespola. Uczestnicy zdarzenia trzeźwi sprawca ukarany mandatem karnym kredytowanym w wysokości 220 złotych oraz sześcioma punktami karnymi.

Wczoraj kilka minut przed godz. 15.00 do grodziskiej Komedy Policji zgłosił się mężczyzna z gm. Rakoniewice, który poinformował policjantów o fakcie podrobienia jego podpisu na polisie ubezpieczeniowej jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Policjanci, którzy zajęli się sprawą ustalą teraz, kto posługując się nazwiskiem pokrzywdzonego podrobił podpis na polisie. Postępowanie pod nadzorem grodziskiej prokuratury prowadzą policjanci Zespołu do Walki z Przestępczością Gospodarcza grodziskiej komendy Policji. Za podrobienie podpisu oraz posługiwanie się sfałszowanym dokumentem grozi kara więzienia sięgająca kilku lat.

W dniu 14.02.2013r o godz. 11.00 do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp. zgłosiła się kobieta zamieszkała w Wielichowie i powiadomiła o kradzieży portfela z dokumentami oraz pieniędzmi. Policjanci niezwłocznie zajęli się sprawą i ustalili, że do zdarzenia doszło w godz. 10.00 – 10.30 kiedy do kobieta wyszła z jednego z marketów w Grodzisku Wlkp., wtedy właśnie zorientowała się, że w torebce brak jest portfela z zawartością dokumentów oraz karty bankomatowej. Mieszkanka Wielichowa niezwłocznie udała się do banku, który wystawiał kartę w celu jej blokady a tam dowiedziała się, że złodziej zdążył już wypłacić pieniądze w kwocie 2.000.00 zł. Policjanci ustalili, że numer karty pin, kobieta miała w portfelu wobec powyższego złodziej nie miał najmniejszych problemów aby skorzystać z tej okazji i wypłacić potrzebną mu kwotę pieniędzy. Postępowanie w powyższej sprawie prowadzi Wydział Kryminalny grodziskiej komendy Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Wlkp.

Jak uniknąć kradzieży portfela.

Jednym z ważnych problemów dzisiejszych czasów są niewątpliwie bardzo zuchwałe kradzieże kieszonkowe. Łupem złodziei padają zarówno dokumenty, portfele czy telefony komórkowe. Sprawcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu, często bardzo pomysłowe. Nie oznacza to jednak, że nie można im utrudnić takiego działania, dlatego też poniżej podajemy kilka porad, jak najlepiej uchronić się przed tego rodzaju zdarzeniami:

1. Unikaj demonstracyjnego pokazywania portfela podczas płatności kartami płatnymi czy większą ilością gotówki.

2. Staraj się nosić portfel w miejscu trudnodostępnym lub małowidocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładaj portfela do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.

3. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie portfela z dokumentami czy kartami bankomatowymi nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehablitacyjne, specjalistyczne badania lekarsie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy portfel będzie Ci niezbędny.

4. Nie pozostawiaj dokumentów czy portfela bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni.

5. Nie noś przy sobie a tym bardziej w torebce numeru pin do karty bankomatowej gdyż w ten sposób bardzo ułatwiasz złodziejowi wybranie swoich pieniędzy niejednokrotnie długoletnich oszczędności.

6. Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej bank. Zablokuje on twoje konto.

7. Kradzież dokumentów oraz kart bankomatowych zgłoś w najbliższej jednostce Policji, zapisz sobie czas zgłoszenia oraz adres jednostki w której składane było zawiadomienie.

Bądź szczególnie ostrożny przy zakupach na targowisku czy w dużych pawilonach handlowych, gdzie stajesz się osobą anonimową. Zwracaj uwagę na osoby, które znajdują się w pobliżu Ciebie, czujność z Twojej strony pozwoli zminimalizować atak potencjalnego złodzieja jakim są niewątpliwie kieszonkowcy.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »